Vliv náboženských praktik na lidské zdraví je fascinující téma, které přitahuje stále větší pozornost vědců. Ať už věříte v existenci božské moci či nikoliv, neurofyziologické efekty náboženské víry jsou vědeckými fakty, které lze přesně měřit. Podívejme se na některé z těchto efektů, které dokládají nejnovější výzkumy.
Náboženství a jeho vliv na mozek
Výzkumy ukazují, že náboženská víra může prodloužit náš život a pomoci nám lépe zvládat nemoci. Oblast „neuroteologie“, tedy neurovědy náboženské víry, přináší překvapivé objevy, které mění naše chápání spirituality. Například některé studie naznačují, že náboženské zážitky aktivují stejné mozkové okruhy jako sex a drogy. To znamená, že náboženství může vyvolat pocity euforie a štěstí, podobně jako tyto silné podněty.
Různé náboženské praktiky a jejich specifické účinky
Dr. Andrew Newberg, profesor neurovědy a ředitel výzkumu v Marcus Institute of Integrative Health na Thomas Jefferson University, vysvětluje, že různé náboženské praktiky mají různé účinky na mozek. Například meditace u buddhistů a modlitba u katolických jeptišek zvyšují aktivitu v čelních lalocích mozku, což je spojeno s lepším soustředěním, plánovacími schopnostmi a schopností konstruktivního myšlení. Naopak intenzivní islámská modlitba snižuje aktivitu v prefrontálním kortexu a parietálních lalocích, což je spojeno s odevzdáním se vyšší moci.
Náboženství jako „sex, drogy a rock ‚n‘ roll“
Nedávná studie zjistila, že náboženství aktivuje stejné mozkové okruhy odměňování jako sex, drogy a další návykové aktivity. Účastníci studie, kteří byli silně nábožensky založení, vykazovali zvýšenou aktivitu v nucleus accumbens, což je oblast mozku spojená s pocitem odměny a potěšení. Tito účastníci také hlásili pocity míru a fyzického tepla, což naznačuje, že náboženské praktiky mohou mít hluboký vliv na naše emocionální a fyziologické stavy.
Mystické zážitky a jejich neurobiologické základy
Pokročilé neurozobrazovací techniky nám umožňují pochopit, jak naše mozky „vytvářejí“ duchovní nebo mystické zážitky. Například pocit, že někdo jiný je v místnosti, nebo že jsme se ocitli mimo své tělo, je spojen s aktivitou v určitých oblastech mozku. Studie ukázaly, že změny v aktivitě v parietálních lalocích a prefrontálním kortexu mohou vyvolat tyto mystické zážitky.
Budoucnost neuroteologie a náboženství
Neurovědci usilovně pracují na tom, aby pochopili, co se děje v mozku během náboženských zážitků. Dr. Newberg věří, že neuroteologie může přinést důležité poznatky o tom, jak náboženství a spiritualita ovlivňují fyzické a duševní zdraví. Navíc může přispět k vývoji terapeutických přístupů pro léčbu různých poruch, včetně neurologických a psychiatrických onemocnění. Ačkoli ještě nemáme všechny odpovědi, je zřejmé, že náboženství hraje v našem životě důležitou roli, kterou naše mozky potřebují a která nás bude provázet ještě dlouho.
V závěru je tedy jasné, že náboženské praktiky mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví, a to jak fyzické, tak duševní. Tento vliv je podpořen vědeckými důkazy, které ukazují, jak hluboce může náboženství ovlivnit naši neurobiologii a celkovou pohodu.
Odkazy
- https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/06/what-happens-to-brains-during-spiritual-experiences/361882/
- https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Know-Your-Brain#fore
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0928425715000182%20
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3562704/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3190564/
- https://www.marxists.org/archive/marx/works/1843/critique-hpr/intro.htm
- https://medium.com/s/spirits-in-your-brain/how-does-neuroscience-explain-spiritual-and-religious-experiences-3ef8c2f50339
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028393215302360%20
- https://www.god-helmet.com/wp/god-helmet/intro_to_god_helmet.htm